De omvangrijke strafzaak rond fraude en corruptie bij de Surinaamse Postspaarbank (SPSB) blijft zich ontvouwen. In de tweede fase van het onderzoek is Anwar Hassankhan, zoon van onderminister Maurits Hassankhan van Binnenlandse Zaken, deze week in verzekering gesteld. Hij wordt genoemd in het tweede deel van het procesdossier dat momenteel in behandeling is.
Het gerechtelijk vooronderzoek (gvo) in deze fase werd vorige week afgerond door de rechter-commissaris. Kort daarop volgde de aanhouding van Hassankhan. Justitie benadrukt dat het SPSB-dossier stapsgewijs wordt afgehandeld, vanwege de complexiteit van de zaak en het groeiend aantal betrokkenen.
De eerste fase van het proces werd in maart afgesloten met een strafeis tegen zes hoofdverdachten, waaronder de voormalige SPSB-directeur Ginmardo Kromosoeto. De rechtbank eiste in dat stadium onder meer drie jaar cel tegen verdachten Gardelito Hew A Kee en Bryan Jurgens, die inmiddels onder voorwaarden zijn vrijgelaten. Hun voorarrest werd meegeteld en kwam neer op tweederde van de geëiste straf, wat hen in aanmerking bracht voor vervroegde invrijheidstelling.
Volgens vervolgingsambtenaar Roline Gravenbeek, die het proces in 2024 inleidde, is het opsplitsen in fasen noodzakelijk vanwege het doorlopende speurwerk naar nieuwe verdachten en bewijsmateriaal. Elke procesfase eindigt met een beschikking van het gerechtelijk vooronderzoek voordat de zaak wordt voorgelegd aan de kantonrechter.
Met de arrestatie van Hassankhan lijkt een reeks nieuwe stappen in de zaak te zijn ingeluid. Het Openbaar Ministerie sluit niet uit dat er in de komende periode meer arrestaties volgen, naarmate het onderzoek naar de betrokkenheid van andere verdachten in de tweede fase vordert.