Suriname wordt momenteel geconfronteerd met een aanzienlijke toename van regenval, volgens de Meteorologische Dienst Suriname. De overgang van El Niño naar La Niña draagt bij aan deze situatie, wat volgens internationale voorspellingen leidt tot meer neerslag in de regio. Jerry Slijngard, coördinator van het Nationaal Coördinatiecentrum voor Rampenbeheersing (NCCR), benadrukt de noodzaak van dringende voorbereidingen om de impact van de aanhoudende zware regenval te beperken.
Het Caribbean Institute for Meteorology and Hydrology (CIMH) had eerder al gewaarschuwd voor deze extreme weersomstandigheden, die zich nu manifesteren in de vorm van zware, langdurige regenbuien. “De regenval bereikt hoeveelheden die normaal gesproken in een maand zouden vallen, maar die nu binnen één dag worden geregistreerd,” zegt Slijngard.
De impact is al voelbaar in verschillende delen van de kustgebieden en het binnenland, waar wateroverlast soms zelfs woningen binnendringt. Slijngard waarschuwt: “Hoewel het water tot nu toe redelijk snel afvloeit, moeten we ons voorbereiden op het scenario dat deze situatie nog geruime tijd kan aanhouden.”
Het NCCR heeft een reeks adviezen uitgevaardigd om de bevolking te helpen zich voor te bereiden op mogelijke wateroverlast en rukwinden. Zo wordt aanbevolen om waardevolle apparatuur en matrassen op verhogingen te plaatsen om waterschade te voorkomen. Daarnaast worden mensen dringend geadviseerd zich met waterlaarzen te verplaatsen en voorzichtig te zijn bij het navigeren door ondergelopen straten om ongelukken te vermijden. “Gebruik een stok om te controleren of er geen open put of gat onder het water zit,”adviseert Slijngard.