Op de World Day for Safety and Health at Work, vandaag 28 april, heeft minister Steven Mac Andrew van Arbeid, Werkgelegenheid en Jeugdzaken (AWJ) benadrukt dat arbeidsveiligheid sinds 2022 een fundamenteel arbeidsrecht is binnen de International Labour Organization (ILO). Daarmee zijn lidstaten, waaronder Suriname, verplicht deze rechten te waarborgen, ook zonder formele ratificatie van de betreffende verdragen.
Het gaat om twee fundamentele ILO-conventies: Conventie 155 over arbeidsveiligheid en -gezondheid en Conventie 187 over het promotiekader voor arbeidsveiligheid en -gezondheid. Mac Andrew gaf aan dat Suriname concrete stappen onderneemt om deze verdragen alsnog te ratificeren. Daarnaast ligt de nieuwe Arbeidsomstandighedenwet (ARBO-wet), bedoeld om de sterk verouderde Veiligheidswet uit 1947 te vervangen, al enige tijd ter behandeling bij De Nationale Assemblee.
Het thema van de World Day for Safety and Health at Work 2025 is ‘Revolutionizing Health and Safety: The Role of AI and Digitalisation at Work’. Volgens Mac Andrew is dit thema zeer actueel, ook voor Suriname, gezien de snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie en digitalisering.
Hij benadrukte dat deze technologische vooruitgang alleen ten goede mag komen aan veiligere, gezondere en inclusievere werkplekken als de mens centraal blijft staan. Het ministerie van AWJ is volgens Mac Andrew bereid om samen te werken met sociale partners om de potentiële risico’s van digitalisering op het gebied van veiligheid en gezondheid in kaart te brengen. Indien nodig zal hierbij ondersteuning worden gezocht bij internationale organisaties zoals de ILO.