De familie van voormalig president Desiré Delano Bouterse verkeert in diepe rouw na zijn overlijden. In een verklaring spreken zij hun verdriet uit over het verlies, dat niet alleen hun gezin treft, maar ook vele vrienden en naasten, zowel binnen als buiten de politiek. “In de Surinaamse traditie is respect voor de overledene en begeleiding naar het hiernamaals een essentieel onderdeel van alle religieuze en culturele rouwrituelen in ons land,” aldus de familie.
De familie uit scherpe kritiek op hoe de situatie na het overlijden van Bouterse is verlopen, met name de wijze waarop de doodsoorzaak publiekelijk werd gecommuniceerd. Hoewel zij begrip tonen voor de noodzaak van onderzoekshandelingen, vonden zij het vernederend om via de media de doodsoorzaak in medische en subjectieve termen te vernemen. “Het Openbaar Ministerie bestaat toch ook uit mensen, en de dood overkomt ons allemaal,” zegt de familie in hun verklaring.
Volgens de nabestaanden waren er twee onderzoeken: een gericht op de doodsoorzaak en een ander op wie het stoffelijk overschot naar huis heeft gebracht. De familie stelt dat de openbaarmaking van het obductierapport, inclusief waarderingen over de doodsoorzaak, ongepast en respectloos is. Zij wijzen erop dat dit rapport deel uitmaakte van een strafdossier en normaal gesproken alleen informatief met nabestaanden gedeeld had moeten worden.
De familie benadrukt geen verzoek te hebben ingediend voor een staatsbegrafenis of staatseer voor Bouterse. “Een volkspresident zal niet wachten op staatseer; het volk zal hem zelf de laatste eer bewijzen,” stellen zij. Wel spreken zij hun afkeur uit over de tegenstrijdige signalen vanuit de regering, die volgens hen meer respect had moeten tonen.
Ondanks de teleurstellingen richten de familie en naasten zich op een waardig afscheid. “De dood is een horizon, en de ziel is onsterfelijk,” sluiten zij af, zich voorbereidende op de laatste groet aan hun geliefde Desiré Delano Bouterse.
De verklaring werd ondertekend door Ingrid Bouterse-Waldring namens gezin, familie en naasten.
En.. wat vond je van dit artikel?