donderdag 13 februari 2025
23.6 C
Paramaribo
-0.3 C
Amsterdam
3.3
(3)

Faja Lobi 200 jaar vurige liefde in diaspora=boeiend boek

lees ook ...

Politieke partijen krijgen training in nieuw digitaal verkie...

Het Centraal Hoofdstembureau (CHS) heeft op zaterdag 8 februari 2025 een trainingssessie gehouden voor technische afgevaardigden van politieke organisaties (PO’s). Tijdens deze bijeenkomst kregen de d...

De nostalgische roman: “Faja Lobi , tweehonderd jaar vurige liefde in de diaspora”, beschrijft de hartstochtelijke- en innige liefde tien generaties lang, door de auteur Philo Ange Jessurun. Zij is een nakomeling van de voorvader uit China: Jong Baw & voormoeder uit Suriname :Olmtak. In de geromantiseerd sfeer, die heimwee naar vroeger opwekt voert het boeiende boek de lezers mee naar de avonturen, waargebeurde verhalen die zich afspelen vanaf China, naar Hongkong, Suriname en Curaçao.

Suriname De voorvader was de 19 jarige Atsjak uit China, die van daaruit naar Hongkong ging en vervolgens naar Suriname. Onderweg veranderde hij zijn naam in Jong Baw. Bij zijn doop kreeg hij later kreeg hij van de Katholieke Kerk de voornaam Franciscus mee. Omstreeks 1853, onderweg naar het totaal onbekende land vernam hij dat er slaven in Suriname waren. Uit vrees voor zwarte mensen wilde hij liever in een ander land op een plantage werken. Het lot bepaalde dat hij naar Surinamme kwam en verliefd werd op de vrije gekochte “negerin” Emelie Olmtak. Verdere  nazaten van deze geliefden zijn:  Jong Baw & Jessurun(Su).

Curacao Ondertussen ontmoeten de andere voorouders van die tak van de familie elkaar op Curaçao. De jonge zoon van de blanke familie Specht, Daniel Specht -eigenaren van de Plantage Specht, later Koraal Specht hernoemd-  wordt verliefd op de vrije zwarte Curacaose vrouw Maria Libiana. Een verboden liefde eigenlijk, waarmee de hoofdfiguren van dit adembenemende verhaal hun tak van de familie beginnen. Die groeide van Specht & Libiana naar Specht & Blanken (CU); Blanken & Simon(Cu); Simon & Jessurun (Cu/Su) aan de andere kant van de familie.

Faja Lobi
De vurige liefde die de op Curaçao gevestigde onderwijzer, maar uit Suriname afkomstige
Antonius Jessurun voelde voor zijn op Curaçao geboren collega leerkracht Angela Simon voelde, werd in hun liefdesbrieven als faja lobi beschreven. Na een moeizame tijd voor de geliefden konden zij eindelijk trouwen en hun liefde werd bekroond met zeven kinderen.

Een van hun dochters Philo Ange Jessurun had zich altijd al voorgenomen deze vurige liefde tussen haar ouders, grootouders en overgrootouders neer te pennen. Het is een prachtige, eigenlijk historische roman geworden gebaseerd op waargebeurde verhalen. Vooral bij de vele Surinaamse en Curaçaose families waar vertellen van familie verhalen traditie is, zouden er meer schrijvers moeten opstaan om deze vast te leggen.

Boekproductie

In het geval van dit boek van Ange Jesserun en het boek ”Mica in theekleurig water” van Germaine Jong Loi is dit het belangrijk resultaat van een schrijverscursus te Curacao gehouden door ‘Wintertuin’ die training, begeleiding redactie en productie deed als Creative Writing Curacao, ondersteund door het Nederlands Letterenfonds. Dit boek van Jessurun werd gedrukt door ‘De Boekdrukker’, Amsterdam.

Hopelijk brengt dit Schrijversgroep 77, die meer een babbel, boekpromotie en verkoopclub is sinds 1977 eindelijk op het idee om het initiatief te nemen tot iets soortgelijks dat zorgt voor de zo moeilijk bereikbare individuele en gezamenlijke boekproductie.

 

 

En.. wat vond je van dit artikel?

-- Advertentie / POJ - 218001 --

redactie tip

meer Column, Cultuur&Zo, Suriname nieuws »

meest gelezen

HomeColumnFaja Lobi 200 jaar vurige liefde in diaspora=boeiend boek