Om tijdens de verkiezingen op een stembureau te mogen werken, moeten kandidaten niet alleen de verplichte trainingen volledig volgen, maar ook een toets met succes afleggen. De eerste groep deelnemers legde deze toets af op zaterdag 22 februari 2025.
De toets omvatte vragen over het verkiezingsproces en de specifieke taken van stembureauleden. Heliante Fernandes-Mormon, een van de kandidaten, vond de fysieke toets bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken (KKF) een nieuwe uitdaging. “In 2020 deed ik de toets online, maar deze keer was het een andere ervaring. Dankzij de gedegen training en duidelijke uitleg van de trainers voelde ik me goed voorbereid,” vertelde ze.
Ook Letitia Zeefuik, een ervaren stembureaulid, vond de training leerzaam en verrijkend. Over de toets en haar gewenste rol op 25 mei zei ze: “Sommige vragen, vooral de juist/onjuist-vragen, waren best pittig, maar over het algemeen vond ik het niet moeilijk. Ik heb al vijf keer als voorzitter of ondervoorzitter gefunctioneerd, maar dit keer geef ik de jongere generatie de kans. Ik mik nu op een rol als lid drie tot vijf.”
Met de invoering van het nieuwe kiesstelsel is het proces van stemopneming vereenvoudigd. “Stemgerechtigden hoeven voor de Ressortraad nu slechts één vakje rood te kleuren, wat het tellen van stemmen overzichtelijker maakt,” aldus Zeefuik. De toets is een belangrijke stap in de voorbereiding op een soepele en transparante verkiezingsdag.