Met de goedkeuring van drie naturalisatiewetten in De Nationale Assemblée (DNA) dinsdag, hebben we 220 Surinamers erbij gekregen. Deze personen Muresse Auguste en 63 anderen, Roland Joseph en 92 anderen en Duchent Pierre en 62 anderen krijgen de Surinaamse nationaliteit door naturalisatie. De twee eerste wetten zijn met algemene 35 stemmen goedgekeurd en de laatste wet is goedgekeurd met algemene 36 stemmen.
De commissie van rapporteurs werd voorgezeten door Harriet Ramdien. “De laatste groep die genaturaliseerd werd, was in oktober 2022. Deze groep die nu aan de beurt is gekomen, heeft te lang moeten wachten door onze bureaucratie. Er zijn mensen die 30 tot 40 jaar in Suriname hebben gewoond. Ze zijn zodanig geïntegreerd dat je ze Surinamers kan noemen. Hun kinderen en kleinkinderen zijn hier geboren en gaan naar school,” zei Ramdien.
Tijdens de behandeling van deze wetten stelden veel DNA-leden de vraag wat de bevolkingspolitiek van de regering is. Er kwam geen duidelijk antwoord hierop. Ramdien benadrukte het belang van een duidelijke bevolkingspolitiek.
“Wat is je bevolkingsbeleid als de overheid mensen wil binnenhalen voor bijvoorbeeld landbouwdoeleinden, medische zorg of ingenieurs? Maar we moeten dit wel gescheiden houden met de groep die uit zichzelf naar Suriname is gekomen en hebben gekozen om hier te blijven.” Ze vindt dat terwijl we ons bevolkingsbeleid ontwikkelen, we alvast moeten komen met beleidsnota’s. “Dan weten wij welke richting wij opgaan.”
Het debat over naturalisatie en bevolkingspolitiek heeft duidelijk gemaakt dat er nog veel werk te doen is op het gebied van beleidsontwikkeling en implementatie. Voor nu kunnen de 220 nieuwe Surinamers eindelijk hun officiële status vieren na een lange wachttijd.