Het ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking (BIBIS) biedt opnieuw uitleg over de veranderingen in de visum- en toeristenkaartprocedures sinds 2019. Het doel is om reizigers beter voor te bereiden op de actuele regelgeving.
In 2019 werden de visum- en toeristenkaartprocedures volledig gedigitaliseerd. Sindsdien kunnen reizigers hun visumaanvragen en toeristenkaarten uitsluitend online indienen. Dit leidde tot de sluiting van fysieke balies bij ambassades, consulaten, Schiphol en de Johan Adolf Pengel luchthaven per oktober 2019.
Een grote verandering volgde in 2022, toen het visum wereldwijd werd afgeschaft en vervangen door een Entry Fee. Reizigers hoeven geen visum meer aan te vragen, maar dienen een Entry Fee te betalen en een voucher hiervan te tonen bij het inchecken.
In 2023 werd de visumplicht echter opnieuw ingevoerd voor reizigers uit 21 landen, waaronder Cuba, Venezuela en de Dominicaanse Republiek. Voor deze landen geldt nu zowel een visumplicht als een vereiste toeristenkaart. Zakelijke en kortverblijfvisa kunnen nog steeds via de E-visa website worden aangevraagd.
De introductie van de Entry Fee is bedoeld om het reisproces te vereenvoudigen en reizigers een betere ervaring te bieden. Toch blijft het essentieel dat reizigers hun reisdocumenten – inclusief een ingevuld “Immigration and Customs Form” – in orde hebben bij het inchecken.
BIBIS roept alle reizigers op om zich voorafgaand aan hun reis goed te informeren over de geldende inreisvoorwaarden, zowel voor Suriname als andere bestemmingen. Voor Suriname is deze informatie te vinden op de officiële overheidswebsite, via ambassades, consulaten, VFS Global, of via de klantenservice en live chat van VFS Global voor extra ondersteuning.