De delegatie van de Nederlandse Tweede Kamer die in augustus een oriëntatiebezoek bracht aan Suriname, heeft geadviseerd te komen tot excuses. Bronnen hebben ook verklaard dat leden van het Nederlands kabinet op 19 december spijt zullen betuigen op verschillende plaatsen. Premier Rutte zal in Nederland de excuses aanbieden voor het slavernijverleden van Nederland. Dit moet staan in het teken van 150 jaar afschaffing van de slavernij in de voormalige koloniën.
Deze informatie is eerder in meerdere media verschenen. Na het bezoek van premier Rutte aan Suriname veranderde ook hij van mening, en verklaarde dat 2023 moet staan in het teken van erkenning van het slavenleed.
Minister Weerwind van Rechtsbescherming zal de excuses aanbieden in Suriname. Staatssecretaris Van der Burg doet dat op Aruba, minister Van Gennip op Bonaire, staatssecretaris Van Huffelen op Curaçao, staatssecretaris Van Rij op Sint-Eustatius, staatssecretaris Van Ooijen op Saba en minister Kuipers op Sint-Maarten.
Verder zal Nederland ook 200 miljoen euro steken in een fonds dat projecten zal financieren om het bewustzijn over het slavernijverleden te vergroten. Herstelbetalingen aan de vroegere koloniën is niet aan de orde. Armand Zunder, voorzitter van de Nationale Reparatie Commissie, vindt dat de excuses voorloper zijn om uiteindelijk te komen tot het plegen van herstelbetalingen door het voormalig moederland.